2019 ECC Women's Bowling Championship

March 22-24 | Hiester Lanes | Reading, Pa.

Hosted by: Kutztown University

Participants

Adelphi Panthers

Bloomfield Bears

Caldwell Cougars

Chestnut Hill Griffins

Daemen Wildcats

Felician Golden Falcons

Kutztown Golden Bears

Lincoln Memorial Lady Railsplitters

LIU Post Pioneers

Molloy Lions

Roberts Wesleyan Redhawks

St. Thomas Aquinas Spartans

Wilmington Wildcats

Information

Tournament Schedule

Friday, March 22
9:20 a.m. - Seeding matches begin
3:15 p.m. - Round 1 Double Elimination
No. 10 Felician (4) 13 St. Thomas Aquinas (0)
No. 11 Daemen (4) No. 12 Bloomfield (1)

Saturday, March 23
8:25 a.m. - Round 1 Double Elimination completion
No. 12 Bloomfield (4) No. 13 St. Thomas Aquinas (2) | St. Thomas Aquinas eliminated

10:30 a.m. - Round 2 Double Elimination
A: No. 9 Kutztown (4) Roberts Wesleyan (2)
B: No. 5 Wilmington (4) No. 12 Bloomfield (1)
C: No. 6 Molloy (4) No. 11 Daemen (0)
D: No. 7 LIU Post (4) No. 10 Felician (2)

12:10 p.m. - Round 3 Double Elimination
F: No. 1 Lincoln Memorial (4) No. 9 Kutztown (2)
G: No. 4 Chestnut Hill (4) No. 5 Wilmington (1)
H: No. 3 Caldwell (4) No. 6 Molloy (3)
J: No. 2 Adelphi (4) No. 7 LIU Post (1)

2:10 p.m. - Round 4 Double Elimination
K: No. 5 Wilmington (4) No. 11 Daemen (0) | Daemen eliminated
L: No. 9 Kuztown (4) No. 10 Felician 2 | Felician eliminated
M: No. 8 Roberts Wesleyan (4) No. 7 LIU Post (2) | LIU Post eliminated
O: No. 6 Molloy (4) No. 12 Bloomfield 0 | Bloomfield eliminated
P: No. 1 Lincoln Memorial (4) No. 4 Chestnut Hill (0)
Q: No. 3 Caldwell (4) No. 2 Adelphi (3)

3:55 p.m. - Round 5 Double Elimination
R: No. 9 Kutztown (4) No. 5 Wilmington (1) | Wilmington eliminated
S: No. 6 Molloy (4) No. 8 Roberts Wesleyan (2) | Roberts Wesleyan eliminated 

Sunday, March 24
8:25 a.m. - Round 6 Double Elimination
T: No. 2 Adelphi (4) No. 9 Kutztown (3) | Kutztown eliminated
V: No. 6 Molloy (4) No. 4 Chestnut Hill (0) | Chestnut Hill eliminated

10:10 a.m. - Round 7 Double Elimination
W: No. 3 Caldwell (4) No. 1 Lincoln Memorial (2)
X: No. 2 Adelphi (4) No. 6 Molloy (3) | Molloy eliminated

12:10 p.m. - Round 8 Double Elimination
Y: No. 1 Lincoln Memorial (4) No. 2 Adelphi (0) | Adelphi eliminated

2:10 p.m. - Round 9 Double Elimination
Z: No. 3 Caldwell (4) No. 1 Lincoln Memorial (1) | Lincoln Memorial eliminated | Caldwell wins ECC Championship

Bracket Results

Pool Standings

School  W   L   Baker 1   Baker 2   Baker 3   Baker 4   Baker 5   Total   Avg. 
1. Lincoln Memorial  5  0  1,076  984  1,066  935  1,088  5,149  206.0
2. Adelphi  3  1  1,030  1,033  1,034  1,004  1,037  5,138  205.5
3. Caldwell  3  2  919  972  1,013  1,007  881  4,792  191.7
4. Chestnut Hill  3  2  971  953  909  917  1,040  4,790  191.6
5. Wilmington  2  3  997  1,013  862  918  980  4,770  190.8
6. Molloy  2  2  966  975  948  945  862  4,696  187.8
7. LIU Post  1  4  883  906  972  937  926  4,624  185.0
8. Roberts Wesleyan  3  2  918  870  930  920  973  4,611  184.4
9. Kutztown  3  2  871  889  906  977  926  4.569  182.8
10. Felician  3  1  917  930  912  805  828  4,392  175.7
11. Daemen  1  3  907  948  800  802  873  4,330  173.2
12. Bloomfield  1  3  770  761  711  759  728  3,729  149.2
13. St. Thomas Aquinas     0  5  770  688  759  745  668  3,630  145.2

 Full Seeding Results

 

Awards

Elite 19 Award: Kayla Dobrinski, Molloy

All-Tournament Team:
Emily Notebaert, Roberts Wesleyan (21.85)
Rhianna Smith, LIU Post (20.90)
Mary-Kate Kersting, Lincoln Memorial (20.52)
Christine Hansen, Lincoln Memorial (20.38)
McKenna Collier, Adelphi (20.15)

Most Outstanding Bowler: Jenna Rapach, Caldwell (20.11)

Directions

Social